AJAX Nedir? 15.08.2019 · 1518

Açılımı Asenkron Javascript ve XML'dir. İnteraktif RIA (Rich Internet Applications) demek zengin internet tabanlı uygulamaları geliştirmek amacıyla günümüz içerisinde halen kullanılmaya devam eden yazılım sitilidir. AJAX’ın temellerinde web sayfalarının yeniden yüklenmesi için içeriklerin güncel kalabilmesi ve background tarafında devam eden veri iletişimleri olmaktadır.

AJAX, açık sayfalar güncellenmeksizin background tarafında veriler transferleri yaptığını ve bu transfer sayesinde sayfalarının kullanımlarını etkilemeden devam ettiği için asenkron adı verilmiştir. Adları geçen fonksiyoner yapı genellikle Javascript sayesinde hazırlanır.

AJAX platformların arasında bir yapı üzerinde kullanım sağlayan, bunların yanı sıra birçok kod dilleri ve Framework bulunabilmektedir. Bunların sayesinde birçok işletim sistemleri, yazılım sanatçıları ve arama motorları ile AJAX bu alanda kullanımı mümkün bulunmaktadır.

AJAX tekniği aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyoner yapısını kullanmaktadır:

  •   ECMAScript gibi birçok yazılım dilleri ile manipülasyona uğramış DOM (Document Object Model), verileri görmek veya iletişim kurabilmek için ise JavaScript yada JScript.
  •   Veri iletişimlerinin sifırlanması için genel olarak XML kullanılsada önceden sıfırlanmış HTML, JSON ve bunun yanında EBML' de kullanılmaya uygundur. Bu dosyaların genellikle sunucular tarafında dinamiksel olarak yapılır.
  •   DHTML ve LAMP gibi AJAX’ da tekil birer sitilden çok, teknik sitillerin harmanlanmış olarak kullanımıdır.
  •   HTML ya da XHTML tasarımlar için ise CSS;
  •   Arama motoru ve web sayfaları aralarındaki asenkron veri transferleri için ise XMLHttpRequest. Özel durumda ise iFrame' de kullanılmaya uygundur.

Sizde eğer AJAX yazılım teknoloji sitili sayesinde web sayfanızı geliştirmek isterseniz Coder Ofis Yazılım Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.